RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Hlas Ruska

Tisk
Je známé, že považuji české novináře za žumpu společnosti. Nepublikují zprávy, dělají jen mediální masáž a vtloukají nám do hlavy jediný správný názor. Pochopitelně ten jejich. Připomíná mi to komunistický tisk z doby po roce 1968. Nakonec o tom kdysi mluvil i pan Werich, takové lidi označil za bidelníky kteří ukazují to, co si máme myslet. Také hned dodává, že je to dobré bydlo býti bidelníkem. Proč o tom píšu. Dostal jsem několik e-mailů kde jsem byl označený za rusofila a téměř zrádce národa. To všechno proto, že jsem na stránky dal odkaz na Hlas Ruska. Myslím, že rozumní lidé by měli znát i jiné názory. Nejenom to, co národu tluče do hlavy televize Nova mezi seriály Ulice a Ordinace z růžové zahrady. Proto odkaz na mých stránkách zůstane. Komu se to nelíbí, ať na něj nekliká. Já také neklikám na Parlamentní listy, a už vůbec ne na moudra pánů Doležala a Uhla.

Dřív, než jsem stačil dopsat tuto poznámku, vyšlo v časopise nepolitického klubu - ČRK politické školení z pera Franty OK1HH. To je bidelník jako hrom. Frantu jsem několikrát označil za salónního cestovatele. Já po šestiletém pobytu v Africe toho vím podstatně méně, než Franta po čtrnácti dnech, kdy tam byl na dovolené.

Takže moje připomínky:
  • Krym dobylo Rusko v roce 1783. V roce 1953 jí Nikita Chruščev administrativně připojil k Ukrajině. Nikdy se ale nepřetrhaly hospodářské, politické, společenské a kulturní vazby s Ruskem. I když de jure byl Krym ukrajinský, de facto nikdy se od Ruska neoddělil.
  • A co ostatní Ukrajina? Ta vznikla prakticky založením Kyjevské Rusi Rurikovci v devátém století. Rurikovci i když jsou to bohatýři ruských bylin, byli Vikingové, kteří prakticky zotročili místní obyvatelstvo. Kyjevská Rus přetrvala do dvanáctého století. To byl konec nezávislosti tohoto nešťastného státu. Další samostatnost získal až v roce 1991 po rozpadu SSSR. Velice dlouho bylo toto území označované jako Malorusko. Podle mně Ukrajině také ublížilo územní dělení po druhé válce. Když jsem byl ve Lvově, místní obyvatelé mluvili výhradně polsky a sami se také z Poláky považovali. Dneska Ukrajinu nestmelují ani nacionální vazby. Na Ukrajině jsou mimo Ukrajinců Rusové, Maďaři, Rumuni, Bulhaři, Moldavani, Rusíni a nakonec i Češi. U nás se nepíše o tom, že například Maďarsko a Rumunsko (členské státy EU) už vznesly na Ukrajinu územní nároky. Navíc Ukrajinu velice rozděluje i náboženství. Na východě pravoslavné, na západě katolické.
  • Dělítkem 45miliónové země je Dněpr. Na jeho levém břehu leží proruské regiony, které byly k carskému Rusku připojené v roce 1654. Pravobřežní Ukrajina byla k Rusku připojená až po dělení Polska v letech 1793 a 1795. Polsko si tehdy rozdělilo Rusko, Prusko a Rakousko. I to podstatnou měrou určuje kam která část země inklinuje.
  • Navíc je tu i veký vzor jak se nechá rozbít stát proti cítění a snahám jeho obyvatel: Kosovo. Tam to byl vůbec průšvih, nejvíc se podepsalo "humanitární bombardování". To byla nedílná předehra k ukrajinské tragédii. Ono těch jednání předehry bylo víc.
  • Jedno z jednání předehry byla i Syrie. Válka v Syrii byla na spadnutí, když Rusko přišlo s návrhem zlikvidovat chemické zbraně. Tím pádem důvod k válce padnul. Bylo třeba zaměstnat Rusko jinak. Nejvhodnější k tomu byla Ukrajina.
  • Záminkou k tomu bylo přerušení rozhovorů u přidružení k EU. Proč říkám záminka. Turecko podalo žádost o členství v EU v roce 1987, přístupová jednání se vedou od roku 2005. Občas se přeruší a potom se zase otevřou. Nevím, že by proto někde padl jediný výstřel. Je nad slunce jasnější, že Turecko členem EU nikdy nebude. Byl by to totiž stát s největším počtem obyvatel v EU. To si Německo ani Francie nemůže dovolit.
  • Dalším problémem je ekonomika. Ta se potácí ode zdi ke zdi. Spolu s ohromnou korupcí je důvod proč země spěje k ekonomické zkáze. Opět se nikde nehovoří o tom, že například Lukašenkovo Bělorusko má o 50% vyšší HDP na obyvatele než Ukrajina. EU Ukrajinu podpořila jenom slovně, na ekonomickou pomoc nemá. USA má hlavní zájmy v Asii. Tak největší částku dostane Ukrajina asi od MMF. Obávám se, aby to nebyl další krok ke zbídačení této chudé země.
Ukrajina

Když jsem se kdysi vracel autem z Moskvy domů, viděl jsem na vlastní oči velkou bídu. Vesnice bez elektřiny, vodovodu a slušných silnic. Ale od té doby se podle mých informací situace podstatně zhoršila. Nakonec to známe i u nás. Kolik ukrajinských rodin žije z výdělku v ČR? Těmto lidem se u nás pohrdlivě říká "účka", jsou ale mezi nimi i vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří musí svoje rodiny nějak uživit. Doma jim to nejde. Nehorší je ale na tom to, že se na ukrajinské situaci podepsali rukou svornou a nerozbornou Východ i Západ. Rozuměno jako geopolitické pojmy. Zatím ale vyhrává Rusko, protože neexistuje jazyková bariéra a Rusko má na rozdíl od EU stále co nabídnout.
 

hledat v obsahu

Přihlášení