RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Vysílač Topolná nekončí

Tisk
Topolna ČRo prodlužuje vysílání po dlouhých vlnách, vysílač z 50. let nahradí nový. Umožňuje to smlouva uzavřená mezi Českými radiokomunikacemi a Českým rozhlasem. Stávající vysílač Topolná, který je přes 60 let starý, bude vyměněn za vysílač nové generace, bude instalovaný vysílač, který místo 650 kilowattů výkonu bude mít pouze 50 kilowattů. Díky tomu se výrazně sníží jednak cena, ale samozřejmě to je také podstatně ekologičtější provoz. Bližší na http://www.rozhlas.cz. Rozšíří se sbírka HRČS o nějaký exponát?

Přeji pěkný večer, Jardo!
Právě jsem si na Tvých stránkách se zájmem přečetl článek o rozhlasovém vysílači Topolná a nedalo mi to, abych Ti nenapsal a neupřesnil několik údajů. Jsem bývalý zaměstnanec Českých radiokomunikací, proto mne i jako radioamatéra některé údaje trochu zvedly ze židle.
Vysílač Topolná byl rekonstruován v roce 1978, kdy došlo jak k repasi anténního systému, tak i k výměně celé vysílací technologie. Byl namontován nový vysílač TESLA o výkonu 2x 750 kW, který s tímto výkonem vysílal do roku 1994. Poté byla s odkazem na drahý provoz polovina vysílače vypnuta, takže výsledný výkon byl 750 kW, který byl v roce 2002 dále snížen na minimální technologickou hodnotu výstupního výkonu 650 kW.
Údaje, které uvádím jsou výkony v modulační špičce, protože se jedná o amplitudovou modulaci. O celkovém příkonu je u takovéhoto vysílače dost problematické hovořit...
Omlouvám se, že jsem se takto ozval, ale jako technikovi mi to nedalo.
Miloš, OK5AW
 

hledat v obsahu

Přihlášení