RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

WSJT-X

Tisk


WSJT-X
Joe K1JT zveřejnil popis přepracovaného WSJT-X v.1.1. WSJT-X implementuje nový mód JT9, určený především pro LF,(dlouhé vlny) MF(střední vlny) a HF (krátké vlny) pásma stejně jako populární provoz JT65. Oba módy byly naprogramovány a vytvořeny pro spolehlivé QSO v podmínkách extrémně slabých signálů. Používá se téměř totožná struktura zprávy a zdroj kódování. JT65 byl navržen pro EME ("moonbounce") na VHF / UHF pásmech a také se ukázal být velmi efektivní pro celosvětovou komunikaci QRP na KV, naopak JT9 je optimalizován pro spodní pásma KV. JT9 je o 2 dB citlivější než JT65A při použití méně než 10% šířky pásma. Celosvětově QSO je možné s výkonem od několika wattů a s použitím kompromisních antén. Pro porovnání, 2 kHz „široké“ pásmo v podstatě zaplní deset JT65 signálů. Do stejného rastru 2kHz se vejde až 100 signálů JT9 bez překrytí. (a pouze 1x SSB signál pozn. UNLis).
WSJT-X nabízí "bi-lingual" (doslova dojjazyčný) provoz, ve kterém můžete přijímat a vysílat JT65 a JT9 signály, přepínání mezi režimy je automatické podle potřeby. Zobrazená šířka pásma může být až 5 kHz. Pokud váš RX má pro SSB filtr nejméně 4 kHz široký, můžete sledovat veškerou JT65 a JT9 aktivitu na obrazovce monitoru najednou, pro možné QSO stačí pouze kliknout myší. I se standardními SSB MF filtry, je přepínání mezi JT65 a JT9 módy rychlé a pohodlné.
Pokud se pustíte do WSJT-X, nezapomeňte si přečíst uživatelskou příručku pro verzi 1.1 (viz odkaz). Budoucí verze WSJT-X budou obsahovat také nejpopulárnější módy z WSJT: JT4, ISCAT a FSK441.
73, Ladislav OK1UNL
Zdroje:
http://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjtx.html
http://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/WSJT-X_Users_Guide_v1.1.pdf
http://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjtx_changelog.txt 00 cara-640
 

hledat v obsahu

Přihlášení