RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

PC HFDL

Tisk
HFDL je krátkovlnný datový protokol definovaný v ARINC spec 635-3. HFDL provoz je celosvětová síť krátkovlnných stanic. Název HFDL je poněkud zavádějící, ve skutečnosti se jedná o krátkovlnný ACARS provoz.
Vysílání na KV je provozem USB se středním kmitočtem 1440Hz a rychlostí přenosu 1800 Bd. Použitá modulace je 2-PSK, 4-PSK nebo 8-PSK s efektivním datovým tokem 300,600,1200 nebo 1800 bitů/sec.
Při naladění slyšíme krátké bursty tzv."Squitters". Pro prvotní pokusy doporučuji sledovat kmitočty 8942kHz a 5720kHz (Shannon).

PC-HFDL 2.042

je jednoúčelový SW pro O.S. Windows, podporuje Win Vista a je určený pro dekódování HFDL datového provozu, autorem je Charles "Mozek" Brain G4GUO a lze program stáhnout /2/ avšak s časovými omezeními provozu na 30min.To nám naprosto stačí na vyzkoušení. Plná verze stojí 35USD, což bych raději investoval do MultiPSK od F6CTE. Za tyto peníze máte doživotní "Lifetime" podporu.A možnosti MultiPSK jsou naprosto jinde. SW využívá zvukovou kartu PC, stačí vám tedy interface pro digi a KV TRX nebo RX. CAT nebo CI-V program nepodporuje, existuje i odlehčená verze 1.062

Na liště okna vybereme  v nabídce System Options položku "Soundcard configuration" a vybereme správnou zvukovou kartu. V hlavním okně programu provedeme následující nastavení:
 
PREAM ON  
SPDU OFF Squitter Protocol Data Unit
MPDU ON Media access Protocol Data Unit
LPDU ON Link Protocol Data Unit  
BDU ON Basic Data Unit
VERB ON Více detailů
HFNPDU ON High Frequency Network Protocol Data Unit
HEX OFF Pouze pro účely odladění programu "bugů"

Stručně řečeno, pokud nastavíme všechny možnosti 'ON' s výjimkou SPDU a HEX, získáme úplné relace při: LOG-ON z letadla do pozemní stanice s udáním 24bitové ICAO-ID,přiřazením 1bitového pořadového čísla ID pro daný ICAO-ID  na pozemní stanici, uváděnou při následujícím provozu, a jasné rozdělení paketů MPDU obsahujících více než jen jeden LPDU a všechny provozní údaje.
Pokud máme informace, musíme je vyhodnotit. Jak na to je stručně popsáno v odkaze/1/ není to složité,
je to otázka rutiny a zkušeností. Pokud se tím nechceme zdržovat, PC-HFDL nabízí jednu obrovskou vychytávku. Tím je grafické znázornění pozemních stanic označených např. GS(7) Shannon a letadel s označením čísla letu do mapy. Můžeme zvolit dvě možnosti.
  1. DX Atlas, ale ten je placený
  2. Google Earth jak vidíme na obrázku.
Dekódování HFDL umí i jiné programy, většinou placené. Výjimku tvoří zajímavý v OK/OM neznámý program Sigmira /3/, ale nepodařilo se mi poslední vydání spustit i když jsem nahradil soubor "features.dat" nicméně to nevzdávám.Pokud máte poznatky, budu rád, když se ozvete. Sigmira podporuje SDR.Umí číst mimo jiné i RTTY, PSK, STANAG 4285 (starší datový protokol stále používaný armádami NATO) atd.....    Z placených programů vychází nejlépe jak jsem již napsal MultiPSK od F6CTE /4/ .
Hoka Code30/A
Hoka Code 300/A
Hoka 300-32
Monteria Centurion
Wavecom W61PC
Wavecom W61LAN
Sigmira
MultiPSK
Příjemné sledování letadel z tepla domova, VY72/73! OK1UNL

Odkazy:

1/http://www.kloth.net/radio/hfdl-monitoring.php
2/http://www.chbrain.dircon.co.uk/
3/http://www.saharlow.com/technology/sigmira/
4/http://f6cte.free.fr/index_anglais.htm
 

hledat v obsahu

Přihlášení