RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Výročí Severoamerické transkontinentální telegrafní linky.

Tisk
Pondělí,  24.října 2011 bude dnem 150. výročí  dokončení první Severoamerické transkontinentální telegrafní linky.


Stavba dřevěných sloupů telegrafní linky. Dělníky zdraví jezdec Pony Expresu.

První mezikontinentální telegrafní linka s připojenými stanicemi  byla milníkem v elektrotechnice a základem expanze na západ Spojených států amerických v polovině 19. století. Sloužila jako jediná možnost téměř okamžitě komunikovat mezi východním a západním pobřežím  během roku 1860.   V tom čase probíhala občanská válka a  budování transkontinentální železnice.

Samuel Morse vybudoval první experimentální telegrafní linku mezi Washington DC a Baltimore  a byla předvedena 24. května 1844. Do roku 1850  byly postaveny telegrafní linky pokrývající většinu z východní států,  samostatná síť linek telegrafu byl záhy postavena i v Kalifornii. Kalifornie byla přijata do  společenství Spojených států v roce 1850  jako první stát nesousedící s východními státy Unie.

Bylo vyvíjeno velké úsilí, aby Kalifornii následovaly v integraci i ostatní státy, včetně provozu  námořní a pozemní pošty a osobní dopravy. Navrhované  dotace na telegrafní linky do Kalifornie byly v Kongresu po roce 1850 schváleny. V roce 1860  byly  americké úřady oprávněny utratit 40.000 dolarů ročně na budování a udržování pozemních linek. O rok dříve, ve státě státě Kalifornie, zákonodárci povolili  podobné dotace, 6000 dolarů za rok.


Trasa vedení

Federální smlouvu provozovat Pacifický Telegraf získal zákonem z roku 1860, Hiram Sibley, prezident společnosti Western Union. Konsorcium  Western Union a telegrafní společnosti v Kalifornii tak společně budují pozemní telegraf,  dělí se o federální a státní dotace, a sdílí veškeré zisky z provozu  linky.

Nově vybudovaná společnost Overland Telegraph Company of California, bude stavět linku na východ od Carson City (východní teritorium kolem  jejich vedení), a to pomocí pomocí nově vyvinuté centrální linky, vedoucí však přes  Nevadu a Utah. Ve stejné době byla založena Pacifik Telegraph Company of Nebraska, kterou vlastní Sibley. Tato společnost  by měla  postavit linku na západ od Omahy, v podstatě pomocí připojení východní části Oregonu. Tyto dvě linky se setkají v telegrafní stanici v Salt Lake City.

Materiál pro linku byly shromážděn koncem roku 1860  a výstavba probíhala v druhé polovině roku 1861. Hlavní problém v zásobování stavebních týmů byl tehdy společným úsilím překonán. Byl to stálý nedostatek zdrojů dřeva na telegrafní sloupy na pláních Midwest a pouští velké pánve.


Tady se obě části vedení spojily

Východní linka z Omahy dosáhla Salt Lake City 18. října 1861, a západní část trasy od Carson City byla ukončena 24. října.
Překlad: Vlasta OK1DNQ

150. výročí první Transkontinentální telegrafní linky v Severní Americe.  Zdroj: W9GB qrz.com  forum (DNQ)
Obrázky a mapa použity ze stránek http://www.telegraph-history.org (cjb)
 

hledat v obsahu

Přihlášení