RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Joomla - komentáře a video

Tisk
Vyšla knížka o RS JOOMLA 1.5 Je to velice záslužný čin a knihu s přiloženým CD jsem zakoupil. Musíte se ale připravit na to, že je drahá. V Luxoru stojí 497.- Kč. Co se dá ale dělat. Vědomosti jsou drahé. Přes velice názorné a rozsáhlé zpracování jsem narazil na několik problémů.
Těch je vždy víc než dost. Proto bych chtěl postupně problémy popisovat a uvést i jejich řešení. Někdy se bude asi při mých nápadech profesionální programátor chytat za hlavu. Jsem samouk. Pokud řešení  najdu, vždy bude ověřené a bude na těchto stránkách fungovat.


První věc byly komentáře k článkům.
K tomu [1] doporučuje rozšíření yvComment. Stáhl jsem ho z doporučené adresy. Proti tvrzení v knize jsem nic neextrahoval a správcem rozšíření nainstaloval zazipované soubory yvCommentComponent-1.24.000.zip, yvCommentPlugin-1.24.000.zip a češtinu k tomuto rozšíření yvCommentLanguagePack_cs-CZ_1.23.000.zip. Instalace proběhla bez problémů. V knize se tvrdí, že by nyní měla být pod články vidět nabídka ke komentářům. Bohužel. Nejdřív musíte rozšíření správně nastavit. V první řadě si vytvořte sekci pro ukládání komentářů a v ní kategorii v které budou komentáře uloženy. Na tuto sekci a kategorii nemusí ukazovat žádná nabídka. Jsou jenom pro vaší potřebu. Pokud totiž vložíte soubor s komentáři do sekce s články, bude se u všech článků v sekci objevovat tato infornace:


Příklady jsou na dalších obrázcích.

Další věc která není popsaná je specifikace neregistrovaného návštěvníka host. Joomla anonymního návštěvníka neumí zpracovat. Proto je nutné takového návštěvníka vytvořit. Na webu budou minimálně dva registrovaní návštěvníci: admin a host. Použití registrace admin které je uvedené v knize se mi pro anonymního návštěvníka nezdá vhodné. Pokud budeme potřebovat, můžeme registraci host vymazat. U názvu admin to není možné.
Modul yvCommentModule-1.24.000 jsem nainstaloval a hned zrušil. Nabourá totiž nehezky vzhled stránky a komentáře odtržené od článků toho moc nevypovídají.

Podrobný návod k yvComment v angličtině je na stránkách http://yurivolkov.com.


Další věc je video na stránky.
S ním počítám na stránkách v budoucnu. Podle internetu je vynikající AllVideos. Tento zásuvný modul se mi ale vůbec neosvědčil. Vyžaduje pro přehrávání další zásuvný modul Quick Time. Ten má samotný 74 MB. I když Quick Time umí pracovat se všemi formáty, AllVideos nepodporuje takové běžné formáy jako avi a mpeg. Tyto formáty ale umí AllVideos Reloaded.  Tam jsem ale přehlédl malou poznámku v návodu :
For all of the above listed tags, there exists a secondary variant 
which does not prepend the path automatically and does not append 
any extension. (In other words: uses the name as is). This variant 
can be used both for streaming local and remote media. You use this 
variant by appending the word remote to the original tag. E.g:
{flvremote}http://www.yoursite.com/images/stories/videos/name.flv{/flvremote}
Na stažení je zřejmě druhá varianta. Po správném zápisu fungovalo vše bez problémů. K přehrávání je potřebný Windows Media Player. Video jde spustit, až se načtou všechna data. Načítání je sice trochu delší, ale video potom běží v jednom kuse. Nesnáším videa, kde se jednu vteřinu přehrává a potom se dvacet vteřin čeká na nahrání dalšího úseku. Jenom je to trochu divné s rolováním stránky. Nevím proč. Na některém počítači se ujetí obrázku projevuje a na některém ne.


Nemá cenu dělat formát videa příliš velký. Podstatně se pak prodlouží doba natahování videa. Tato "videookénka" slouží jen jako ilustrace nebo krátká informace. Rozhodně nemají suplovat přehrávání z DVD. To co vidíte na obrazovce, má formát obrázku 320x240 px a velikost videosouboru je 0,6 MB. Výška okénka je zvolena tak, aby byla vidět ovládací lišta.


Další malý problém. Můj fotoaparát vyrábí video ve formátu mov. Nikdy jsem také nedělal stříhání a spojování videa. Nemám ambice konkurovat panu Menzlovi a proto jsem hledal něco jednoduchého a volně šiřitelného. Vrchol mého filmového snažení bude zřejmě pohled na točící se motor s převodovkou.

Pro převod do formátu avi a mpg mi vyhovuje program Pazera Free MOV to AVI Converter. Jenom k nastavení. Pro konverzi jsem použil formát AVI a nastavil jsem kodek WMV version 2 (WMP 8). Nevím jestli je to optimální řešení, ale funguje. Soubory jsou při tomto nastavení relativně krátké a v poměrně slušné kvalitě. Funkci si pro jistotu kontroluji na druhém počítači.


Pro stříhání a spojování klipů je to Video Edit Master. Žádné triky ani prolínačky v něm neuděláte, zato je jednoduchý a jak s oblibou říkám "bomben fest und idioten sicher". Ukázka byla vyrobena s těmito popsanými programy.Literatura

[1]      Joomla      Podrobný průvodce tvorbou a správou webů        Dan Rahmel       Computer Press, a.s 2010

 

hledat v obsahu

Přihlášení