RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Tesla Fremos

Tisk

Radiostanice TESLA FREMOS se používala jako základnová nebo jako vozidlová. Skládala se z několika částí: vysílač + přijímač, ovládací skříňka, měnič a reproduktor. Tato jedno kanálová radiostanice měla výkon 20 W, frekvenční modulaci, hmotnost asi 30 kg a spotřebu proudu z 12 V baterie 8,5 A při příjmu a 16 A při vysílání. Dosah radiostanice byl udáván mezi vozidlovými stanicemi 3 – 10 km, mezi základnovými 15 – 100 km. Stanice využívaly frekvenční pásmo 32 MHz.
Tolik technický popis. Byla to první profesionální stanice, kterou jsem používal. Pracoval jsem před vojnou na pohotovosti PRE a tyto stanice jsme měli namontované v terénních autech GAZ 69 za sedadlem řidiče. Spojení s těmito stanicemi nebyla žádná sláva. Většinou jsme se nedovolali. Pokud by někdo věděl o této stanici něco bližšího, napište mi prosím.


Velice spolehlivé byly až stanice VXN  s těmi jsme se dovolali v podstatě všude a bez problémů. Ještě abych nezapomněl. Na všechny tyto stanice musel být tenkrát průkaz operátora. Zkoušky se skládaly před zkušebním komisařem. Byla to ale jenom pustá formalita.
 

hledat v obsahu

Přihlášení