RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Joomla - první zkušenosti

Tisk

Po napadení Nagana jsem začal přemýšlet o samostatné doméně. Po orientaci v nabídkách a referencích jsem se rozhodl pro webhosting u společnosti C4. Cena 1428.- Kč včetně DPH za 2GB, každoroční navýšení prostoru o 500MB včetně domény bylo celkem přijatelné. Navíc jsou na stránkách této společnosti návody na instalaci v češtině. To si ale můžete přečíst sami. Jednání bylo velice rychlé a bez problémů. Na všechno stačil jeden můj e-mail  a dva od společnosti C4. V jednom bylo potvrzení objednávky a faktura, v druhém stručné oznámení: " Doména se stane plně funkční do cca 10 hodin." Toť vše.


Zvolil jsem si redakční systém JOOMLA 1.5.15 na který jsem dostal doporučení. Návod na instalaci si můžete přečíst na stránkách C4. Ctěl bych tady popsat to, co jsem lovil na různých stránkách. Předně je to instalace redakčního systému na počítači doma.  Tato záloha  se mi velice vyplatila po pádu Nagana. Z ní jsem vlastně všechny články získal zpět. Co na to potřebujeme?. Především simulaci serveru s jazykem PHP a databází. Dobrou zkušenost jsem měl s EasyPHP. Nainstaloval jsem je tedy znovu, tentokrát ve verzi 5.3.0 ze stránek www.easyphp.org. Instalace je naprosto bezproblémová.
 

Návod na instalaci JOOMLY  je přehledný a není k němu co dodat. Instalace končí vymazáním složky installation v kořenovém adresáři vašeho webu a instalací češtiny. Další spuštění stránek se provede přes EasyPHP. Kliknutím pravým uchem myši na logo v pravém rohu dole, se otevře nabídka. JOOMLU spustíme poklepáním na řádku Local Web, nebo použijeme klávesu F7 a můžeme pracovat doma, počítač funguje jako na server. Pro další práci si můžeme dát tyto stránky do záložek (oblíbených položek).  Abych nemusel pokaždé když pustím počítač startovat EasyPHP, přesunul jsem myší v nabídce START položku EasyPHP5.3.0 do řádku Po spuštění.
Tak si článek připravím v pohodě doma na svém počítači, potom obrázky přehraji pomocí FTP na server a článek zkopíruji. Je to sice trochu práce navíc, ale ručím za to, že když přijdete k hotovému článku za tři dny, zaručeně ještě něco změníte. Abych nezapomněl, základní příručka na JOOMLU je v češtině ke stažení z Šakalího Blogu. Ale úplně nejlepší příručka v češtině je na stránkách www.linuxexpres.cz.
Instalace zásuvných modulů je provedena v Linuxovém stylu. Zazipovaný modul si stáhnete do počítače  nebo na server, podle toho kde ho instalujete a v nabídce rozšíření  —► instalovat/odinstalovat zadáte jeho umístění, JOOMLA si zazipovaný soubor sama načte, rozbalí a nainstaluje.
Jeste jedno upozorneni. Vsechny nazvy adresaru, souboru a obrazku se kterymi pracuje system se musi psat bez carek a hacku.


Také si můžete celý web připravit doma a potom ho přehrát na server. K tomu si musíte stáhnout zásuvný modul JoomlaPack pro JOOMLU 1.5. Tento modul vytvoří z celého webu jeden soubor ve formátu zip. V popisu je, že tento modul rozbalíte. Tady je kámen úrazu. Ve WinXP rozbalit nejde. Při rozbalování se objeví chyba a proces se přeruší. To mi dalo dost bádání. Zřejmě to není gormát zip, ale gzip. Nejsem programátor a nevím jaký je mezi nimi rozdíl. Rozbalit soubor jde ale v programu Multi-Uncompress který je součástí free pakovacího balíku od firmy Linos Software s názvem CompressionPackage. Ten je ke stažení ze Slunečnice jako Zip Utilities. Tento program balík spolehlivě rozbalil, i když ke konci něco brblal o hesle. K použití modulu JomlaPack je na stránkách www.vitakappa.net český návod. I když je pro starší verzi, funguje i pro verzi současnou. Po zkušenostech vidím tento modul jako nezbytný, umožní totiž celý web zálohovat a v případě nutnosti ho bez problémů obnovit. Modul přesune vše, včetně přístupových práv a hesel.


Původní editor není nic moc, mně vyhovuje editor JoomlaFCK. Je opět ke stažení jako zásuvný modul. Dělá podstatně méně chyb než editor v CMSimple. Zatím jsem přišel na dvě věci.

Zrada 1:
Při kopírování HTML ze starých stránek se mi stávalo, že text byl na stránce normální, ale boční sloupce sjely dolu pod text. Nepřišel jsem na to proč. Většinou stačilo dát na začátek jeden nebo dva tagy <br>. Pokud byl na začátku obrázek, pomohlo někdy jenom odstranit příkaz border="0". Při psaní nových stránek v editoru Joomla FCK se mi to ještě nestalo.

Zrada 2:
Při vložení obrázku se v automaticky zapíše celá adresa. Při otevření  přesunutých stránek na jinou adresu se začne hledat  starý server nebo počítač který máte na stole a nic se nezobrazí. Je proto třeba bez milosti odmazat už při tvorbě stránky tu část, která je označená modře. Ono potom předělávat adresy všech obrázků je práce pro vraha. Jestli to dělají i jiné editory nevím, nezkoušel jsem.
Zdánlivě nám tento způsob může usnadnit práci i prostor při použití obrázků z cizích webů. Nehledě na to, že je to neetické, prodlužuje to podstatně dobu načítání. Nové stránky vznikají jako houby po dešti, ale stejným tempem také zanikají. Proto třeba za týden už žádný obrázek nebudeme mít. Pokud ale nemíníme stránky přesunovat a všechny obrázky máme v adresáři našeho webu, nevzniká žádný problém.

Zrada 3:
Při kopírování odkazů si přidá do odkazu stádo lomítek a teček. To se mi stává, když kopíruji  odkaz na vlastním počítači který vygeneruje systém do odkazu na další místo. Na jiném počítači než na mém to potom pochopitelně nefunguje. stačí tyto znaky odmazat a je vše v pořádku.
Při odhalování těchto problémů mi velice pomohl Alex OK1VOF. Na mém počítači to totiž nemohu zjistit. Tam vše funguje, odkazy jsou korektní.
 

Pro fotogalerii jsem zvolil zásuvný modul PhocaGallery. Návod na instalaci je opět na stránkách C4. Stažení modulu a  a instalace proběhly bez problémů. Při instalaci se vytvoří v adresáři images podadresář phocagallery. Do tohoto podadresáře jsem udělal další adresáře. Pro každou galerii jeden. Vypadá to komplikovaně, ale alespoň je v tom pořádek a v galeriích se vyznáte i po roce. Návod na plnění fotografiemi je na stránkách www.haje.cz. Jenom je potřeba dát fotografiím příslušný rozměr. U mé galerie je to 640 x 480 px a ve formátu jpg.  Pokud jsou fotografie větší PhocaGallery si je sama zmenší na nastavený formát, ale zbytečně obsazují místo na disku, prodlužují nahrávámí a zpracování náhledů. Pro dávkovou úpravu fotografií používám dobře známý volný program IrfanViewer.
Jenom je trochu jiný způsob práce než v Joomle. PhocaGallery nezná pojem sekce. Musíte si vytvořit jednu kategorii jako hlavní (místo sekce) a do ní umisťovat další kategorie. Tyto podkategorie jsou už vlastně jednotlivé galerie. Pokud si vytvoříte hlavní kategorii a na ní dáte odkaz z nabídky, objeví se při jejím zvolení i všechny kategorie (galerie) které obsahuje. Pochopitelně si můžete nahrát obrázky i do samostatné kategorie a tu si nabídkou umístit kam potřebujete. To je jediná věc, která mne trochu mátla.


Další modul už není zásuvný, ale je to vestavěný modul v Joomle. V něm si můžete v HTML napsat vlastní modul. Nemusíte psát přímo v HTML ale můžete použít  editor který je součástí nabidky nově vytvářeného modulu. Modul můžete umístit do  stránek podle nabídnutých možností. Já jsem v tomto modulu udělal nabídku nových článků.


Další spoustu věcí o systému JOOMLA najdete i v češtině na internetu. To je pro první přiblížení a do začátku asi tak všechno co jsem chtěl napsat.
 
 

hledat v obsahu

Přihlášení