RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Vznik a začátky OK1KRI

Tisk
 

Po skončení druhé světové války a obnovení Československé republiky i zde v Říčanech kolem amatérského vysílání se událo mnoho dění. Klíčová osoba byl bezesporu učitel Josef Kubík, jeho koncese OK1AF a počátky jeho činnosti začínají ještě před druhou světovou válkou. Ale on těsně po válce učil někde poblíž Stránčic a v Říčanech po dostavění gymnasia kolem roku 1953. Já jsem po dokončení školy v Říčanech v r. 1949 se vyučil soustružníkem r. 1951. V této době již v Radešovicích v nynějším Pavilonu měla Tesla Strašnice internát a zde se již provozovala stanice OK1KDM kam již docházel Míla Kroužek OK1MK a i Emil Rálek OK1AZ, kteří zde získali koncese. Zde byl i Jindra Macoun, OK1VR který se oženil s říčaňačkou Jiřinkou Zahálkovou. Míla Kroužek na podzim r. 1951 vyučoval morseovku brance v prostorách autoklubu pod školou. I když jsem branec ještě nebyl , tak jsem tam docházel také. Na podzim v r. 1953 internát v Pavilonu skončil a Míla s Emilem a moje maličkost, použili volací značky OK1KDM a založili tím nynější klub a získali prostory v rohovém baráčku za poštou bývalý krámek v Žižkově ulici. Zanedlouho, po dostavění gymnasia Josef Kubík zakládá stanici OK1KRI na gymnasiu. Toto by asi lépe popsal Vašek Přibyl OK1AUP, poněvadž já jsem byl na vojně do r. 1956.
Po mém návratu z vojny se již stanice provozovala, ale nyní jsme měli již k dispozici dvě volací značky OK1KDM a OK1KRI. Volací znak OK1KDM jsme předali Bédovi Kubečkovi a Jirkovi Klokočníkovi jako klubová stanice Uhříněves. Tato stanice neměla dlouhého trvání. Musím rovněž zařadit i Ládu Marvánka OK1ML (OK1AML) i když přímo u začátků nebyl, který byl později profesorem na elektrotechnické prúmyslovce v Ječné ulici v Praze.
Nutno připomenout i Vlastu Němce, který pracoval na televizním vysilači, a postavil si televizi ještě v době kdy se ještě neprodávaly, ale vzal si život a není známo proč. Tento chlapec byl také u začátků klubu. Od této doby byl používán volací znak OK1KRI tedy rok 1957 i když tuto značku již provozoval OK1AF na gymnasiu asi rok. A všichni začínající dali základ tomuto klubu. Jirka Ptáček, Jarda Svoboda, Jarda Fousek, Vašek Přibil OK1AUP, Jirka Urban, Mirek Mašek, Pavel Němeček, Pavel Cingr, Jarda Křeček, Franta Janovský. Nějaký čas jsme měli prostory na náměstí v domě p. Urbana, autodoprava. Tady jsem nejvíce vysílal a uskutečnil mnoho rúzných závodú na krátkých vlnách. Sem, při nějakém závodě přišel také Martin Kratoška OK1RR jehož rodiče bydleli zde v Říčanech. Zde jsem se s ním seznámil. Další prostory jsme dostali v krámku po opravně jízdních kol, bývalý pan Sedláček naproti restaurace Milan. Tady poprvé přišel Milan Pračka OK1DMP, Miroslav Paul OK1VLE, Luboš Řeřicha OK1VLR, Karel Pokorný, a další chlapci, kteří mě vypadli z hlavy. Také p. Klika OK1FBK, který se nějak octl v Říčanech a bydlel o pár domů vedle. Nejdéle byla klubová stanice provozována v krámku po panu Šlingrovi rovněž bývalá opravna kol u Černokostelecké silnice. Píši tyto vzpomínky na začátky klubu OK1KRI poněvadž někteří již povolal svatý Heaviside. Emila OK1AZ, již v r. 2005 20031), Mílu OK1MK před vánoci v r. 2008 a rovněž i Ládu OK1ML(OK1AML) , a letos r. 2009 také Karla Pokorného.
Tímto článkem bych chtel uctít jejich památku. Je to již 52 let trvání této stanice.

Libor Marhoul OK1WS
Poznámky
  1. Ahoj Jardo se zájmem jsem si přečetl článek o historii amatérského vysílání v Říčanech a všiml jsem si chybného roku úmrtí Emila OK1AZ - bylo to v r. 2003 (ne 2005). Snažil jsem se zjistit datum, ale nepovedlo se mi to, SK Emila je zmiňováno i v Radioamatéru - viz: http://www.radioamater.cz/cisla/pdf/2003-2-1.pdf S Emilem jsme měli řadu QSO a měl jsem to štěstí, že jsem ho poznal i osobně. 73! Pavel OK1VEI
 

hledat v obsahu

Přihlášení