RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Telegrafní klíč

TiskTento klíč znám z počátků mého zájmu o rádio. Někteří ho nazývali Junkers. To byl omyl. Žádný klíč Junkers nebyl. Byly klíče od firmy Junker. To ano, ale to není tento klíč. Klíč na obrázku vyráběla firma SIEMENS a ještě několik dalších výrobců. Klíč vynikal dobrým zpracováním a operátoři ho měli rádi. Dokonce jsem ho v provozu viděl ještě v roce 1965 u vojenských telegrafistů.
Na víčku klíče je vylisovaný blesk a nápis vor dem Öffen Stecker Herausziehen - odpojte před otevřením.
Klíč byl vyráběn pro použití v Luftwaffe. O tom svědčí i nápisy které má na sobě.Tyto klíče byly prý používány pouze v pozemních stanicích. V letadlech měly být instalovány menší a lehčí klíče T2 které vyráběla firma Lorenz.
  • Baumuster :T1 - typ: T1
  • Anf, Z:Ln - značí, že klíč byl určen pro letecké spojovací vojsko - Luftnachrichten Truppen (Ln)
  • 26902 je označení modelu
  • Na páce klíče je schvalovací razítko. Některé prameny uvádějí, že razítko uděloval Bauaufsichtluft (zkrácený název Bau Aufsicht des Reichs Luftfahrt ministerium). To by ale platilo v případě, že by na razítku byla písmena BAL. Písmena BA ale značí Betriebs Abnahme - výrobní kontrola a číslo pod písmeny jsou identifikačním číslem kontrolora. Další možné písmenné zkratky jsou Wa.A - Warenabnahme Amt (kontrolní úřad) a RLM - Reichs Luftfahrt Ministerium.

Na levé straně je mně neznámé logo, zřejmně výrobce klíče. Na klíči není žádná svastika ani říšská orlice. To je mi docela divné, protože říšské orlice si jako malý kluk pamatuji i na spodní straně talířů. Gumová podložka na spodní straně klíče nejeví žádné známky zestárnutí. I kdyby byl klíč vyroben v roce 1945, tak je mu minimálně šedesátpět let. Na toto stáří je stále ještě ve výborné kondici. 

hledat v obsahu

Přihlášení