RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

RX Elektronik

Tisk


V so. 21/3 jsem byl na pražské radioamatérské burze na Jarově. Občas se dají na burzách koupit zajímavé věci. Tentokrát jsem narazil na "burziána" který měl dvě modrobílé krabice na stole. Když jsem viděl otevřenou jednu krabici,spatřil jsem přijímač, tedy jeho stavebnici moderně anglicky nazývannou KIT. Naprosto stejný, jako ten, co jsem dostal od rodičů na Vánoce někdy v r.1983. Rozhodl jsem se nostalgicky vrátit do klukovských let. Cenu jsem usmlouval z původních 150,- Kč na 120,- Kč. Přijímač Elektronik je přímozesilující, osazený Si tranzistory s rozsahy DV a SV, hmotnost 270g, rozměry 135 x 37 x 81mm, napájení 9V baterie. Komplet vybalenou stavebnici vidíte na obrázku. Opravdu dokonalé!  Sestává se z osazené a oživené DPS, dvoudílného plastového krytu s namontovaným přepínačem vlnových rozsahů dále poutka na ruku a PE sáčku s knoflíkem pro ladicí kondenzátor, kouskem cínu, kablíkem a konektorem pro připojení 9V baterie. Schéma a popis RXu byl vložen v krabici, schéma obsahuje i osazení DPS. Montážní návod je na zadní straně krabice.


Montáž se sestávala z ocínování konců vodičů a jejich zapojení do DPS. 2x přívod repro 2x přepínač vlnových rozsahů Na napájecí konektor t.j. protikus k baterii připájet 2x kablík a zapojit do DPS. Tím byla montáž elektroniky hotová. Následovala mechanická práce. Nasadit knoflík ladění na ladicí kondenzátor a celou DPS nasadit do 1/2 krytu.Tahle operace šla dost ztuha, slícování dílů bylo těsné. Jediné, na co v CCCP zapomněli, byl chybějící samořezný šroub pro uchycení DPS do krytu, který je ovšem zcela zbytečný. Zapojil jsem baterii a uzavřel kryt. Opět velmi ztuha. Odpoledne "v železobetonu" při zkouškách jsem slyšel v pásmu SV TX Liblice s programem ČRo na kmitočtu 639kHz, NDB "PK" na kmitočtu 432kHz V pásmu DV jsem poslouchal Radiožurnál z vysílače Topolná 270kHz a polský rozhlas z Varšavy. Nepředpokládám, že takový KIT ještě seženete, ale jsou k sehnání jiné KITy, určené přímo pro naše hobby.
      
 

hledat v obsahu

Přihlášení