RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Znáte DJVU?

Tisk

Po kolapsu starého skeneru jsem si koupil nový, s poměrně vysokým rozlišením. Trochu problém byl s uskladněním naskenovaných obrázků. Formát A4 v barvě měl při uložení ve formátu BMP velikost 100 Mb. Toto číslo uvádím jenom pro ilustraci.  Na ruských stránkách se hodně používá formát DjVu od firmy LizardTech. Například naskenovaný německý Rothamel má v PDF velikost 127162 kB. Ta samá kniha v ruštině a formátu DjVu má 5408 kB. To znamená, že velikost souboru PDF je 23,5 krát větší než toho samého obsahu v DjVu. Při uskladnění na  harddisk  a jejich dnešních kapacitách toto zmenšení moc nepocítíme. Jiná otázka je při použití USB flash pamětí a nejvíc minimální velikost souborů oceníme při stahování z internetu.
DjVu je obrazový formát, který využívá nejnovějších poznatků v oblasti komprese grafických dat. Jde především o ztrátovou a velmi úspornou kompresi při zachování dobré čitelnosti obrazu.
Pro prohlížení si musíme stáhnout a nainstalovat DjVu Browser Plug-in. Jeho poslední verzi jsem stáhl ze stránek djvu.org. Instalace je velice jednoduchá a ovládání je vyloženě intuitivní, nemělo by dělat nikomu problém.


Pro skenování si potřebujeme stáhnout a nainstalovat program DjVu Solo který je také zdarma pro nekomerční použití. Po jeho instalaci a spuštění se nesmíme dát oklamat jeho nevýrazným vzhledem. Po volbě skenovat se vše změní. Objeví se ovládací panel vašeho skeneru na který jste zvyklí. Po naskenování uvidíte obrázek v okně programu DjVu Solo. Jednotlivé uložené obrázky si můžete po uložení natahovat zpět do tohoto programu, řadit, přetahovat myší a všechny seřazené obrázky opět nahrát, tentokrát jako jediný soubor. Pro porovnání jsem naskenoval obálku časopisu Radiožurnál a uložil jí jak ve formátu PDF, tak i v DjVu.
  • Skenování v ovládacím programu skeneru trvalo 55 vteřin a výsledný soubor v PDF měl velikost 820 kB.
  • V programu DjVu Solo skenování trvalo 18 vteřin a uložený soubor měl velikost 83 kB.
Čas skenování je interval mezi stiskem tlačítka scan a návratem vozíku skeneru do základní polohy.


Panel ovladače skeneru CanoScan 5600F po vytvoření náhledu.

Panel programu DJVU Solo.Na obrázku jsou vidět výsledky obou skenování. Pro ilustraci jsem připravil ke stažení starý katolický kalendář na hrubém papíře. Zde po zvětšení nejlépe vynikne kvalita formátu DjVu. Je samozřejmé, že naskenované obrázky nebyly upravovány.

Postrádám ale program pro přímou konverzi souborů do formátu DjVu. Pro PDF používám program novaPDF Printer Professional  ve verzi 4.2.199. Ten byl pro domácí použití ještě zdarma. Dnes už je sice verze 6. 2, ale ta je už placená. Po instalaci se vám objeví program jako nová tiskárna, a jako takovou ho používáte. Pokud někdo víte o něčem takovém pro DjVu, prosím napište.

 

hledat v obsahu

Přihlášení