RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Hláskovací tabulky v běhu let

Tisk

Na radioamatérské burze jsem letos v lednu koupil za slušnou cenu všechny čtyři díly knihy Amatérská radiotechnika a elektronika. Doma mi z jedné knihy vypadl přeložený list papíru. Byl to okopírovaný článek uveřejněný v srpnu 1989 časopisem RADIO COMMUNICATION. Nad článkem byl nadpis ABLE, BOSTON... YELLOW, ZULU. Zatím co o telegrafní abecedě bylo u nás popsáno kde co, toto byl první článek o hláskovacích tabulkách a jejich vzniku který jsem viděl. Se zajímavým obsahem bych vás chtěl alespoň stručně seznámit.

Problémy s hlasovou komunikací začaly dávno před příchodem rádia. Nejhorší bylo nepřesné a zkomolené předávání zpráv. Výsledek tak často připomínal hru na tichou poštu.
Mezi rokem 1904 a 1914 bylo jasné, že přesnost v předávání zpráv je v kritických momontech otázkou života a smrti. Začala tedy vznikat pro důstojníky a poddůstojníky britské armády první hláskovací tabulka která měla nakonec pouze sedm slov (někdy se uvádí jen šest slov) pro nejčastěji používaná písmena. K těmto slovům bylo v roce 1914 připojeno slovo DON pro hlásku D. Tato tabulka sloužila hlavně pro telefonickou komunikaci. První zmínky o kódových slovech BEER a EMMA jsou prý z roku 1891. Britská armáda nepřijala úplnou hláskovací tabulku do roku 1927 a pro některé části spojovacího vojska platila stále hláskovací tabulka která měla jen čtrnáct z dvaceti šesti písmen. Nastala kuriozní situace že armáda, námořníci i letectvo měli každý svojí hláskovací tabulku. Tento stav trval až do roku 1938. Tehdy vstoupily do války Spojené státy a bylo nutné vytvořit univerzální hláskovací tabulku pro všechny západní armády. Ta byla vytvořena i přijata počátkem roku 1942 a začala se používat až v průběhu června 1943. RAF stále ale měla až do roku 1956 svojí zvláštní tabulku. V roce 1952 vznikla tabulka ITU kterou převzalo civilní letectvo a byla používána jako mezinárodní. V roce 1956 přijala tuto jednotnou hláskovací tabulku ITU a také všichni členové NATO . Tímto přijetím není ale omezeno právo jednotlivých států používat ve vnitřním styku svojí národní hláskovací tabulku.

V amatérském provozu se zřejmě se používaly výrazy obsažené v tabulce americké armády z roku 1916, spolu s výrazy používanými na poštovních úřadech telegrafních společností. Především z USA se tabulky šířily poslechem nebo osobním stykem do Evropy. Začátky používání hláskovacích tabulek v amatérském provozu nejde jednoznačně určit. Tabulka tak zvaného B kódu byla provozována v roce 1920 až 1930. Kód A používal názvy měst, zemí a států. Zajímavé je, že některé výrazy kódu A jsou dosud používané. V mezinárodním styku je ale legální hláskování ITU (NATO). Největší zmatek v hláskování je asi v USA. Tam se liší hláskovací tabulky nejen v jednotlivých státech ale svoje tabulky mají i policejní ústředny.
Koho by blíže zajímaly tyto tabulky může si na internetu zadat do vyhledávání frázi "Phonetic Alphabet" a najde spoustu odkazů.

  1904
BRITISH
ARMY
1916
US
ARMY
1917
ROYAL
NAVY
1927
BRITISH
ARMY
WESTERN
UNION
1943
ALLIED
SERVICE
1948
ARLL
BRITISH
A
TELECOM
B
1952
ICAO
A ACK ABLE APPLES ACK ADAMS ABLE ADAM AMSTERDAM ALFRED ALFA
B BEER BOY BUTTER BEER BOSTON BAKER BAKER BALTIMORE BENJAMIN BRAVO
C - CAST CHARLIE CHARLIE CHICAGO CHARLIE CHARLIE CASABLANCA CHARLES CHARLIE
D DON - 1914 DOCK DUFF DON DENYER DOG DAVID DENMARK DAVID DELTA
E - EASY EDWARD EDWARD EDWARD EASY EDWARD EDISON EDWARD ECHO
F - FOX FREDDY FREDDY FRANK FOX FRANK FLORIDA FREDERICK FOXTROT
G - GEORGE GEORGE GEORGE GEORGE GEORGE GEORGE GALLIPOLI GEORGE GOLF
H - HAVE HARRY HARRY HENRY HOW HENRY HAVANA HARRY HOTEL
I - ITEM INK INK IDA ITEM IDA ITALIA ISAAC INDIA
J - JIG JOHNNIE JOHNNIE JOHN JIG JOHN JERUSALEM JACK JULIET
K - KING KING KING KING KING KING KILOGRAMME KING KILO
L - LOVE LONDON LONDON LINCOLN LOVE LEWIS LIVERPOOL LONDON LIMA
M EMMA MIKE MONKEY MONKEY MARY MIKE MARY MADAGASCAR MARY MIKE
N - NAP NUTS NUTS NEW YORK NAN NANCY NEW YORK NELLIE NOVEMBER
O - OPAL ORANGE ORANGE OCEAN OBOE OTTO OSLO OLIVER OSCAR
P PIP PUP PUDDING PIP PETER PETER PETER PARIS PETER PAPA
Q - QUACK QUEENIE QUEEN QUEEN QUEEN QUEEN QUEBEC QUEEN QUEBEC
R - RUSH ROBERT ROBERT ROGER ROGER ROBERT ROMA ROBERT ROMEO
S ESSES SAIL SUGAR SUGAR SUGAR SUGAR SUSAN SANTIAGO SAMUEL SIERRA
T TOC TAPE TOMMY TOC THOMAS TARE THOMAS TRIPOLI TOMMY TANGO
U - UNIT UNCLE UNCLE UNION UNCLE UNION UPPSALA UNCLE UNIFORM
V VIC VICE VINEGAR VIC VICTOR VICTOR VICTOR VALENCIA VICTOR VICTOR
W - WATCH WILLIE WILLIAM WILLIAM WILLIAM WILLIAM WASHINGTON WILLIAM WHISKEY
X - X-RAY XERXES X-RAY X-RAY X-RAY X-RAY XANTIPPE X-RAY X-RAY
Y - YOKE YELLOW YORKER YOUNG YOKE YONG YOKOHAMA YELLOW YANKEE
Z - ZED ZEBRA ZEBRA ZERO ZEBRA ZEBRA ZURICH ZEBRA ZULU

 

hledat v obsahu

Přihlášení